WorldSkills Singapore 2014

Select Competition :
Competitor NameInstitution/OrganisationSkill AreaAward
Amanda Chan
Temasek PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Ang Wei Jie, Jasper
Republic PolytechnicRestaurant ServiceBronze Medal
Brian Lim Zheng Feng
Republic PolytechnicCookingBronze Medal
Chan Jing Xiang
ITE College EastInformation Network CablingBronze Medal
Chan Jun Jie, Aloisuz
Ngee Ann PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence
Chen Zhiquan, Andrew
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyBronze Medal
Cheng Xin Wei
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Chew Rong Kang
Nanyang PolytechnicIT Software Solutions for BusinessMedallion for Excellence
Chua Lye Heng
Nanyang PolytechnicElectronicsMedallion for Excellence
Dinesh Mangalanathadurai
Lin YongQiang
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsMedallion for Excellence
Elliot Tan Yew Han
Ngee Ann PolytechnicIT Software Solutions for BusinessSilver Medal
Eyrica Lee Min Wei
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADBronze Medal
Farisha Dhamiera Bte Bohari
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceMedallion for Excellence
Goh Keng Hong
Nanyang PolytechnicCNC TurningGold Medal
Goh Zhi Yi, Glendon
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlBronze Medal
Hanis Raudhah Bte Ismail J
ITE College CentralVisual MerchandisingBronze Medal
Hong Yi Jing, Jovin
ITE College CentralGraphic Design TechonologySilver Medal
Ivan Sim Wan Leong
Poh Yong Han
Nanyang PolytechnicMechatronicsGold Medal
Jodie Choo
Republic PolytechnicCookingMedallion for Excellence
Joell Thng Chong Shu
Singapore PolytechnicIndustrial ControlGold Medal
Jonathan Ng Kai Chong
Nanyang PolytechnicCNC TurningBronze Medal
Koh Chin Woon
Temasek PolytechnicElectronicsBronze Medal
Lau Tian Li Shaun
Seah Ji Yang Don
ITE College CentralMechatronicsMedallion for Excellence
Lee Wei Meng, Daniel
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationSilver Medal and Best of Nation
Lee Yu Choy
Nanyang PolytechnicIT Software Solutions for BusinessBronze Medal
Lee Zhen Hao
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationSilver Medal
Lee Zhi Qi, Ryan
Republic PolytechnicInformation Network CablingMedallion for Excellence
Leong Wei Jie, Andy
Nanyang PolytechnicCNC MillingSilver Medal
Li KangZheng
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence
Lim Jing Qiang
Muhammad Zulqarnain Bin Ramlan
Temasek PolytechnicMobile RoboticsGold Medal
Lim Ling
Nanyang PolytechnicHealth & Social CareBronze Medal
Lim Yew Kiat, Marcus
ITE College WestIndustrial ControlSilver Medal
Lim Yi Xun Benedict
ITE College CentralAircraft MaintenanceMedallion for Excellence
Loh Fook Lee
Institute of Technical EducationCookingMedallion for Excellence
Loh Zaryl
Nanyang PolytechnicHealth & Social CareBronze Medal
Lum Xue Er
ITE College CentralMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Melvin Soh Yong Sheng
Lee Zhong Yu Reon
Temasek PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Mohmmnad Norfadzli bin Abdul Rahim
Nanyang PolytechnicVisual MerchandisingMedallion for Excellence
Muhammad Bin Mahmoud Abdullah Ng
Republic PolytechnicInformation Network CablingMedallion for Excellence
Muhammad Hairul Bin Ramli
ITE College EastHealth & Social CareSilver Medal
Muhammad Miqdad Bin Mazlan
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Mustafa Ali Bin Mohamed Basir
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADSilver Medal
Ng Li Ren, Andrew
Nanyang PolytechnicVisual MerchandisingSilver Medal
Ng Ming Yang
Nanyang PolytechnicCNC TurningMedallion for Excellence
Ng Wei Xin
Nanyang PolytechnicElectronicsGold Medal
Ng Yin Zhi
Temasek PolytechnicElectronicsSilver Medal
Nik Muhammad Amirul Hakim Bin Suraini
ITE College WestCookingGold Medal
Ong Zheng Jie
Singapore PolytechnicCNC MillingGold Medal in WSS 2014
Phang Ying Xian Bryan
Temasek PolytechnicAircraft MaintenanceGold Medal
Poh Yong Han
Peh Xian Bin, Eugene
Nanyang PolytechnicMechatronicsMedallion for Excellence
Quek Wen Hui, Josephine
Temasek PolytechnicVisual MerchandisingBronze Medal
Shafiqah Binte Rostam
Nanyang PolytechnicWeb DesignSilver Medal
Shannon Lim Fujie
Temasek PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Sim Cher Boon
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationSilver Medal
Siti Hajar Bte Suherman
ST Aerospace/Technical Training CentreAircraft MaintenanceMedallion for Excellence
Tan Jian Yee
ITE College CentralAircraft MaintenanceSilver Medal
Tan Kai Hao, Andrew
ITE College EastInformation Network CablingGold Medal
Tan Kwang Sheng
ITE College WestRestaurant ServiceSilver Medal
Tan Xinyi
Temasek PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Teo Yi Teng, Terence
Nanyang PolytechnicCNC MillingSilver Medal
Tien Yoke Qing
Nanyang PolytechnicWeb DesignBronze Medal
Wong Kai En, Dana
Republic PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Yan Yun Ji
ST Aerospace/Technical Training CentreAircraft MaintenanceBronze Medal
Yeo Cheng Hong
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence