WorldSkills Singapore 2012

Select Competition :
Competitor NameInstitution/OrganisationSkill AreaAward
Aw Sin Yun Gladys
Foo Bao Yun Audrey
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareGold Medal
Catherine Boey Xiao Wei
Institute of Technical EducationBeauty TherapyGold Medal
Chan Jun Wen
Leow Ying Jie
Nanyang PolytechnicMechatronicsSilver Medal
Chee Jun Yuan Glenn
Nanyang PolytechnicWeb DesignGold Medal
Chen Jia Yi
Tan Yuan Zhi Dominic
Nanyang PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Chen Junsheng
Nanyang PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Chia Siew Peng Eunice
Nanyang PolytechnicCNC TurningSilver Medal
Chong Jia Qi
Institute of Technical EducationBeauty TherapySilver Medal
Chow Wei Li
Nanyang PolytechnicAircraft MaintenanceGold Medal
Chwee Norman
Tay Yi Xiang Jasper
Nanyang PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Eng Xuan En
Temasek PolytechnicElectronicsBronze Medal
Fong Jun Qi
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlGold Medal
Gavin Robert An-Le Davies
Mohammad Asraf B Abdul Hamid
Temasek PolytechnicMobile RoboticsGold Medal
Goh Jing Loon
Nanyang PolytechnicIT Software Solutions for BusinessMedallion for Excellence
Goh Kim Swee Francis
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADGold Medal
Goh Kok Hong
Tan Yan Jie Sean
Institute of Technical EducationMechatronicsGold Medal
Goh Min Qin
Singapore PolytechnicCNC MillingMedallion for Excellence
Guo Mei Ling
Republic PolytechnicRestaurant ServiceSilver Medal
Guo Xuhui Cyrus
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationSilver Medal
Hoe Jin Han Leonard
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADBronze Medal
Huang Yaomin
Republic PolytechnicInformation Network CablingMedallion for Excellence
Jee De Sheng Jeremy
Temasek PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence
Koh Han Jie
Institute of Technical EducationCookingGold Medal
Koh Min Yu
Temasek PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Kwek Ming Hong
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationSilver Medal
Lam Bing Qing Andrew
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlBronze Medal
Lam Wei Ting
Institute of Technical EducationCookingGold Medal
Lee Lexin Joyce
NAFAGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Lee Wei Sheng Elgin
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence
Leow Wei Hong Joey
Institute of Technical EducationMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Leung Kai Ying
Top-to-ToeBeauty TherapyMedallion for Excellence
Lim Jun Xian Junior
Temasek PolytechnicWeb DesignGold Medal
Lim Kai Ee Zoe
Nanyang PolytechnicVisual MerchandisingGold Medal
Loh Kay On
Institute of Technical EducationCNC MillingGold Medal
Low Jian Hui
Sim Shu Xian
Temasek PolytechnicMobile RoboticsBronze Medal
Low Jun Xiang Alton
Nanyang PolytechnicElectronicsMedallion for Excellence
Low Kai Wen Jashen
Tang Yow Leong Leroy
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsBronze Medal
Ma Wai Cheung
Mohammad Ariff Mustaqim Bin Md Yusofe
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsSilver Medal
Muhammad Asri Bin Zainudin
Temasek PolytechnicAircraft MaintenanceGold Medal
Muhammad Firdaus B Zailani
Institute of Technical EducationVisual MerchandisingBronze Medal
Muhammad Shaffie B Ariffin
Nanyang PolytechnicInformation Network CablingBronze Medal
Muhammad Zaqeer Bin Mohd Radzi
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Muhd Ruszaini Bin Abdul Rahman
Institute of Technical EducationAutomotive TechnologyBronze Medal
Neo Yu Sheng Tyler
Temasek PolytechnicAircraft MaintenanceMedallion for Excellence
Ng Kai Woon Joey
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyGold Medal
Ng Ming Jie
Institute of Technical EducationAircraft MaintenanceBronze Medal
Norpurwanti Binte Susanto
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlBronze Medal
Nur'Anis Bte Husin
Institute of Technical EducationVisual MerchandisingSilver Medal
Nuril Fitri Binte Zainal Abidin
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceBronze Medal
Nurman Hakeem Kiong Bin Muhd Isa
ITE College CentralRestaurant ServiceGold Medal
Ong Kang Yu
Republic PolytechnicInformation Network CablingGold Medal
Ou Dahao
Singapore PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Quek Yan Ling Adrienna
Nanyang PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Rachel Anne Preece
Wang Xueli
Institute of Technical EducationHealth and Social CareSilver Medal
Rohini d/o Tamil Selvan
Institute of Technical EducationBeauty TherapyBronze Medal
Sarah Joan Soh Shi Hui
Yogeshwari Jayakumaran
Institute of Technical EducationHealth and Social CareMedallion for Excellence
Seah Jun Wei
Institute of Technical EducationCNC MillingSilver Medal
Shaun Gian
Shatec InstitutesCookingBronze Medal
Siti Nabilah Binte Mohamed Fadzil
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Soh Chi Keong Norman
Nanyang PolytechnicCNC TurningSilver Medal
Soh Jason
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationGold Medal
Tan Huang Jie
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADSilver Medal
Tan Min Charmaine
Temasek PolytechnicGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Tan Poh Hao Stanley
Institute of Technical EducationCNC TurningGold Medal
Tan Wang Leng
Temasek PolytechnicIT Software Solutions for BusinessGold Medal
Tan Wei Liang Belvin
Singapore PolytechnicCNC MillingBronze Medal
Tan Xuan Hao
Temasek PolytechnicWeb DesignBronze Medal
Tan Yu Ling
Temasek PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Teo Jia Ming Shawn
Institute of Technical EducationIndustrial ControlSilver Medal
Tham Ai Jia
Institute of Technical EducationInformation Network CablingMedallion for Excellence
Xu Weijie
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADBronze Medal
Yeo Min
Eri Farah Tsuboi
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareBronze Medal
Yong Tien Hui Andrew
Republic PolytechnicInformation Network CablingSilver Medal