WorldSkills Singapore 2011

Select Competition :
Competitor NameInstitution/OrganisationSkill AreaAward
Anthony Koh Boon Chiang
Singapore PolytechnicCNC MillingMedallion for Excellence
Au-Yong Wei Liang
Nanyang PolytechnicCNC TurningBronze Medal
Bay Yong Wen
Chua Wei Sheng
Nanyang PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Brenda Lim Li Pin
Fadhilah Binte Mohamed Hussain
Institute of Technical EducationHealth and Social CareMedallion for Excellence
Chan Adnan Arif Bin Hussein Abdullah Chan
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADBronze Medal
Chan Jun Wei William
Republic PolytechnicInformation Network CablingGold Medal
Ang Choon Kiat
Chang Chun Kee
Ngee Ann PolytechnicMechatronicsMedallion for Excellence
Chew Si Wei Jessie
Temasek PolytechnicVisual MerchandisingBronze Medal
Chew Yee Tian
Nanyang PolytechnicCNC MillingSilver Medal
Chia Wee Teck
Nanyang PolytechnicInformation Network CablingMedallion for Excellence
Chiang Kah Wei Alishia
Temasek PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Chong Ting Wei
Singapore PolytechnicIndustrial ControlGold Medal
Chow Wai Kuan
Ngee Ann PolytechnicIT Software Solutions for BusinessGold Medal
Chua Mu En John
Ngee Ann PolytechnicCreative ModellingMedallion for Excellence
Elvin Goh Yong Jin
Tan Wen Xiang
Ngee Ann PolytechnicMobile RoboticsMedallion for Excellence
Goh Fo Ler
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyBronze Medal
Ho Zhan Feng Roderick
Terence Capriane Seah
Nanyang PolytechnicMechatronicsSilver Medal
Hu Kai Yuan
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationMedallion for Excellence
Ivan Or Min Jun
Mohamad Hasif Bin Mohamed Samat
Singapore PolytechnicMobile RoboticsBronze Medal
Jan Liew Hui Lin
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceBronze Medal
Kenny Lin Zhaoxiong
Nanyang PolytechnicCNC MillingGold Medal
Kerbin Lim Jian Hui
Temasek PolytechnicElectronicsGold Medal
Koh Shao Yu Hazel
Institute of Technical EducationCookingSilver Medal
Kok Kiat Han
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationBronze Medal
Kui Zhi Xiang
Simon Soh Chi Heng
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsSilver Medal
Lang Yee Hwee
Nursyafiqah Bte A Yazid
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareMedallion for Excellence
Law Jun Jie
Jason Lee Chin Heng
Temasek PolytechnicMobile RoboticsMedallion for Excellence
Lee Anne
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologySilver Medal
Lee De Sheng Royson
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationGold Medal
Lee Meng Lin Samuel
Institute of Technical EducationCookingGold Medal
Lee Shu Min Zachary
Singapore PolytechnicCNC TurningMedallion for Excellence
Liana Bte Atan
Hazelinda Bte Mustaffa
Institute of Technical EducationHealth and Social CareSilver Medal
Lim Cheng Lei
Singapore PolytechnicIT Software Solutions for BusinessSilver Medal
Lim Kok Wei
Institute of Technical EducationWeb DesignBronze Medal
Lim Yi Jie Samuel
Ngee Ann PolytechnicWeb DesignMedallion for Excellence
Liw Ting Kuan
Ngee Ann PolytechnicCreative ModellingBronze Medal
Lo Ray Hwee
Lim Ming Zhong
Temasek PolytechnicMechatronicsGold Medal
Loh Yi Qi
Nanyang PolytechnicVisual MerchandisingGold Medal
Moh Xuan Yan
Institute of Technical EducationCookingMedallion for Excellence
Muhammad Tarmizi Bin Mohd Asha'Ari
Shatec InstitutesRestaurant ServiceSilver Medal
Muhammad Yusuf B Safiee
Institute of Technical EducationAutomotive TechnologyBronze Medal
Ng Wei Sheng Justin
Institute of Technical EducationCNC TurningSilver Medal
Ng Yi Jian
Institute of Technical EducationCreative ModellingBronze Medal
Ng Zhen Ling
Chew An Qi Angie
Ngee Ann PolytechnicHealth and Social CareMedallion for Excellence
Ong Gim Hui
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceGold Medal
Ong Han Jie
Nanyang PolytechnicCNC TurningGold Medal
Rachel Chloe Chua
Li Kai Yun Jaslyn
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareGold Medal
Sheena Ramazanu
Lim Shi Xue Suzanne
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareSilver Medal
Sheikh Muhammad Muhyiddeen Bin Abdul Hamid
Institute of Technical EducationInformation Network CablingGold Medal
Sim Jia Hui Eddie
Institute of Technical EducationCreative ModellingSilver Medal
Sim Mong Khim Jared
Nanyang PolytechnicIT Network Systems AdministrationGold Medal
Siti Ayuni Binte Mohamed Salleh
Institute of Technical EducationVisual MerchandisingSilver Medal
Siti Marinah Bte Abdul Rahman
Melody Elizabeth Aeria Bellido
Institute of Technical EducationHealth and Social CareMedallion for Excellence
Soh You Jun
Nanyang PolytechnicIT Software Solutions for BusinessMedallion for Excellence
Song Qingsen Isabel
Singapore PolytechnicCreative ModellingGold Medal
Sukrino Bin Rahman
Singapore PolytechnicCNC MillingBronze Medal
Sun Qiang
Ling Cheng Xun Jeremy
Nanyang PolytechnicMechatronicsMedallion for Excellence
Tan Boon Hwee
Temasek PolytechnicElectronicsBronze Medal
Tan Jee Yang
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADMedallion for Excellence
Tan Qian Heng Calvin
Temasek PolytechnicCookingBronze Medal
Tan Wei Shen
Nanyang PolytechnicInformation Network CablingBronze Medal
Tan Yu Ling
Temasek PolytechnicWeb DesignSilver Medal
Tan Ze Sheng Jonathan
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Design-CADGold Medal
Tang Chee Kit
Singapore PolytechnicElectronicsGold Medal
Tang Shi Jie
Tan Chia Kai
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsGold Medal
Teo Yi Ling Erin
Nanyang PolytechnicIT Software Solutions for BusinessSilver Medal
Tham May Peng Marilyn
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyGold Medal
Toh Lay Kie Angeline
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyBronze Medal
Wang Fei
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Design-CADSilver Medal
Wong Wen Ya
Institute of Technical EducationGraphic Design TechonologyMedallion for Excellence
Yap Yu Zhi
Singapore PolytechnicIndustrial ControlGold Medal
Yong Shan Xian
Ngee Ann PolytechnicWeb DesignGold Medal
Yong Yang
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlBronze Medal