WorldSkills Singapore 2008

Select Competition :
Competitor NameInstitution/OrganisationSkill AreaAward
Alvin Teh
Nanyang PolytechnicWeb DesignSilver Medal
Ang Shau Loon
Nanyang PolytechnicIndustrial ElectronicsBronze Medal
Au Yong Wei Liang
Institute of Technical EducationCNC TurningSilver Medal
Boo Guan Xian Aaron
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDDiploma of Excellence
Chee Kwan Yong
Singapore PolytechnicInformation Technology - Software ApplicationsBronze Medal
Chen Ye Seng
Tey Tian Long Edumund
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsGold Medal
Chew Chek Phang Shawn
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlGold Medal
Chong Lay Kheng Joan
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologyGold Medal
Chow Siew Chong Benjamin
Singapore PolytechnicCNC TurningSilver Medal
Chua Ka Wen
Institute of Technical EducationBeauty TherapyGold Medal
Chuah Wei Wen Terence
Temasek PolytechnicCookingSilver Medal
Er Kok Wei
Nanyang PolytechnicCNC MillingBronze Medal
Foo Chuan Ming Dickson
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDGold Medal
Foong Sheng Wei Ervin
Foo Chang Liang Aloysius
Singapore PolytechnicMechatronicsDiploma of Excellence
Fu Hui Fen
Nanyang PolytechnicGraphic Design TechonologySilver Medal
Gwee Qian Hui Angel
Top-to-ToeBeauty TherapyBronze Medal
Gwee Yin Fei
Temasek PolytechnicGraphic Design TechonologyBronze Medal
Ho Jun Yi
Singapore PolytechnicIndustrial ElectronicsGold Medal
Ho Quan Hui
Singapore PolytechnicIndustrial ControlBronze Medal
Hor Seow Wee
Top-to-ToeBeauty TherapyDiploma of Excellence
How Sok Hwee
Singapore PolytechnicGraphic Design TechonologyDiploma of Excellence
Huang Shui Nan Ricky
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceDiploma of Excellence
Jung Ming Timothy
Institute of Technical EducationCookingGold Medal
Kamalia Bte Kamis
Ong Yun Ting Josephine
Institute of Technical EducationHealth and Social CareSilver Medal
Koh Hwee Kheng
Institute of Technical EducationCookingBronze Medal
Koh Khai Huat
Kong Jia Qing Richard
Ngee Ann PolytechnicMobile RoboticsBronze Medal
Lai Yeow Ming
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDDiploma of Excellence
Lau Chin Boon
Loh Yong Choon Eugene
Nanyang PolytechnicMechatronicsGold Medal
Lee Kai Lin
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceSilver Medal
Lee Rui Chuan Larry
Singapore PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportBronze Medal
Lee Wei Ming Melvin
Singapore PolytechnicWeb DesignSilver Medal
Lee Yuan Guang
Singapore PolytechnicInformation Technology - Software ApplicationsSilver Medal
Lim Jiew Meng
Nanyang PolytechnicWeb DesignDiploma of Excellence
Lim Wei Chong Johnathon
Singapore PolytechnicCNC MillingGold Medal
Lim Yong Siang Joseph
Nanyang PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportDiploma of Excellence
Lim Yuan Jie
Temasek PolytechnicInformation Technology - Software ApplicationsGold Medal
Lin Rongjie Jack
Singapore PolytechnicInformation Technology - Software ApplicationsDiploma of Excellence
Loh Soon Bock
Singapore PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportDiploma of Excellence
Loke Yan Hao
Nanyang PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportSilver Medal
Mah Ching Yee Adeline
Choo Fang Yi Carolyn
Institute of Technical EducationHealth and Social CareGold Medal
Mohamed Ashriey
Motor ImageAutomotive TechnologyDiploma of Excellence
Muhammad Afiq Bin Abdul Rashid
Singapore PolytechnicCNC TurningGold Medal
Muhammad Taufik Bin Said
Chia Mien Hong Jonathan
Singapore PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Muhd Shafiq Bin Rahmat
Institute of Technical EducationAutomotive TechnologySilver Medal
Ng Woon Lu Priscilla
SPA InstituteBeauty TherapyDiploma of Excellence
Ng Yong Ming Kelvin
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDDiploma of Excellence
Norliza Bte Abdullah
Institute of Technical EducationBeauty TherapyDiploma of Excellence
Nur Amalina Bte Zakaria
Temasek PolytechnicWeb DesignGold Medal
Nurul Atiqah Bte Omar
Institute of Technical EducationBeauty TherapyDiploma of Excellence
Ong Jia Jing Yvonne
Chua Hui Teng Deanna
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareSilver Medal
Ong Liang Jie
Institute of Technical EducationCookingDiploma of Excellence
Poh Wei You Andrew
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlDiploma of Excellence
Poh Yong Xiang
Nanyang PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportDiploma of Excellence
Quek Teng Yeow
Loke Liang En Joel
Ngee Ann PolytechnicMobile RoboticsDiploma of Excellence
Sarah Nurlaila Cowley
Shatec InstitutesRestaurant ServiceGold Medal
Sharanjit Kaur
Soh Mei Jie Marie
Nanyang PolytechnicHealth and Social CareDiploma of Excellence
Shunner Villanueva Leong
Institute of Technical EducationBeauty TherapyGold Medal
Soh Tian Poh
Goh Say Eng
Nanyang PolytechnicMechatronicsDiploma of Excellence
Tan Cheng Boon Justin
Institute of Technical EducationCNC MillingSilver Medal
Tan Jing Yuan
Singapore PolytechnicTelecommunication Distribution TechnologyGold Medal
Tan Kia Wei
Temasek PolytechnicIndustrial ElectronicsSilver Medal
Tan Kian Hui
Motor ImageAutomotive TechnologySilver Medal
Tan Si Hui Celes
Republic PolytechnicTelecommunication Distribution TechnologyDiploma of Excellence
Tan Su Hui
Nanyang PolytechnicIndustrial ElectronicsBronze Medal
Tan Thiam Shui
Nanyang PolytechnicInformation Technology - PC Network SupportGold Medal
Tan Wei Sing
Motor ImageAutomotive TechnologyBronze Medal
Tay Kai Heng
Republic PolytechnicTelecommunication Distribution TechnologySilver Medal
Tay Yiwei
Chiang Yong Qiang Richmond
Temasek PolytechnicMechatronicsSilver Medal
Tee An Fu Immanuel
At- Sunrice Global Chef AcademyCookingDiploma of Excellence
Teo Hui Jun Melissa
Institute of Technical EducationBeauty TherapyBronze Medal
Teo Kok Hien
Nanyang PolytechnicInformation Technology - Software ApplicationsDiploma of Excellence
Teo Mei Ting Sara
Quek Ching Wan Amanda
Institute of Technical EducationHealth and Social CareDiploma of Excellence
Teoh Wong Wei
Lim Bing Yi
Nanyang PolytechnicMechatronicsBronze Medal
Toh Jun Lum
Nanyang PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDGold Medal
Too Wei Li
Singapore PolytechnicCNC MillingDiploma of Excellence
Vignesh Rajbabu
Singapore PolytechnicMechanical Engineering Drawing & Design CADDBronze Medal
Wah Hui Ning
Nanyang PolytechnicWeb DesignDiploma of Excellence
Wong Jia Yi
Institute of Technical EducationBeauty TherapyDiploma of Excellence
Wong Say Hai
Institute of Technical EducationCNC MillingBronze Medal
Yeo Wei Jian Alvin
Ngee Ann PolytechnicIndustrial ControlSilver Medal
Yew Rui Qi
Institute of Technical EducationRestaurant ServiceSilver Medal
Yong Tuck Whye
Republic PolytechnicTelecommunication Distribution TechnologySilver Medal
Zou Weijian
Wee Mei Wei Kitts
Nanyang PolytechnicMobile RoboticsSilver Medal